Budapeszt – czy warto?

Największe miasto na Węgrzech liczące ponad 1,7mln ludzi (źródło). Stolica dzieli się na dwie części: Buda i Peszt, a pomiędzy nimi przepływa Dunaj. Zarówno Buda jak i Peszt oferują masę atrakcji, których nie sposób odwiedzić w jeden a nawet dwa dni.

Jakie miejsca warto zobaczyć?

To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy kto wybiera się na dzień lub dwa do Budapesztu.

Kościół Macieja

Kościół w stylu neogotyckim zawdzięczający swą nazwę królowi Maciejowi Korwinowi. Najważniejszy i najbardziej znany kościół węgierski. Jest to kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, ale przez wszystkich nazywany jest po prostu kościołem Macieja. Miała tam miejsce ostatnia koronacja królewska na Węgrzech – Karola IV Habsburga i jego żony Zyty. Zabytek można zwiedzać od 9 do 17, w sobotę od 12 a w niedzielę od 13.

kościół macieja

Pałac Królewski

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Pałac Królewski w którym znajduje się Węgierska Galeria Narodowa oraz Muzeum Historii Budapesztu.
Podczas II wojny światowej zamek został bardzo zniszczony. Po powojennej odbudowie zamek nie odzyskał swojego dawnego blasku.

Baszta rybacka

Znajduje się obok kościoła Macieja. Zbudowana jest w stylu neoromańskim. Prace zostały zakończone w 1902 roku. Nazwę baszta rybacka zawdzięcza średniowiecznym rybakom, którzy bronili tej części murów. Ze wzgórza na którym znajduje się Baszta rozpościera się piękny widok na Budapeszt a przede wszystkim na parlament.

Zamek Vajdahunyad

Zamek pochodzący z XIX wieku. W zamku mieści się muzeum rolnictwa które warto odwiedzić.

Széchenyi gyógyfürdő

Jest to kompleks basenów i term. Jest największym takim kompleksem w Europie. Dojazd możliwy jest żółtą linią metra. Temperatura wody wynosi 23 stopnie oraz 25 stopni, gdyż kompleks zasilają dwa różne źródła termalne.

Plac Bohaterów w Budapeszcie

Jest jednym z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Po obu stronach Placu Bohaterów znajdują się budynki Muzeum Sztuk Pięknych. Prace nad budową całego kompleksu zostały zakończone w 1929 roku kiedy też stanął tam pomnik poświęcony poległym podczas I wojny światowej. Plac jest miejscem wielu demonstracji politycznych.

Nie sposób wymienić wszystkie atrakcje Budapesztu, ale wyżej wymienione są z pewnością warte zobaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *