Kraków – popularny kierunek wśród zagranicznych turystów

Kraków jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów z całego świata. W roku 2016 Kraków odwiedziło ponad 12 milionów ludzi. Co prawda spora w tym zasługa Światowych Dni Młodzieży, ale to i tak nie zmienia faktu, że Kraków jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Polsce.

Trochę historii

Jest to jedno z najstarszych miast Polski. Kraków był stolicą Polski do 1795 roku a do 1611 roku był siedzibą władców państwa polskiego. W czasach średniowiecza miasto zostało zniszczone podczas najazdu mongolskiego. W 1257 roku książe Bolesław V Wstydliwy nadali miastu przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim. Nowe miasto zostało zasiedlone głównie przez Ślązaków i Niemców, co tłumaczy fakt posługiwania się j. niemieckim przez mieszkańców Krakowa do XVI w.

Turystyka

Kraków jako pierwsze miasto z Polski zostało Europejską Stolicą Kultury. Zostało wyróżnione również jako Miasto Literatury UNESCO. Z zagranicznych gości Kraków najczęściej odwiedzają mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Francji.

Zabytki

Zamek Królewski

Zamek był wielokrotnie przebudowywany i odnawiany. Jego szata zewnętrzna jak i wewnętrzna ma charakter renesansowy, barokowy oraz w części klasycystyczny. Posiada pięć wież mieszkalnych, bramę wjazdową oraz dziedziniec z krużgankami. Wewnątrz znajduje się 71 sal wystawowych.

W kolejnym artykule inne atrakcje Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *